Kinek kell fizetnie EPR-t?

#Webáruház üzemeltetés #EPR

Kinek kell fizetnie EPR-t?
Szerző Dr. Szentmiklóssy Éva
2023.07.28

EPR – Kiterjesztett gyártói felelősség Webáruház tulajdonosoknak

Legutóbb talán a GDPR, adatvédelmi rendelet kapcsán volt ekkora bizonytalanság a webáruház tulajdonosok körében, mint amilyet 2023 július 1-én hatályba lépő kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hozott.

Évekkel ezelőtt megbirkóztunk már a termékdíjjal, kialakult egy rendszer, amit most fenekestől felforgatott a jogalkotó.

Dr. Szentmiklóssy Éva vagyok, jogász, környezetvédelmi szakjogász, termékdíj ügyintéző, és adatvédelmi tisztviselő. Az alábbiakban szeretnék segíteni Neked, hogy egyszerű megfogalmazásban közzé tegyem, miért vagy biztosan érintett az EPR-ben, ha webáruházat üzemeltetsz.

Kire vonatkozik az EPR rendelet?

Azzal már bizonyára mindenki szembesült, hogy melyek a termékdíj, illetve EPR köteles termékek, de mégis sokan bizonytalanok azonban, hogy vonatkozik e rá az EPR rendelet.

EPR . azaz kiterjesztett gyártói felelősség (az EPR az angol Extended Producer Responsibility szóból ered) a következő termékeket érinti: elemek és akkumulátorok; csomagolások, egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek, elektromos és elektronikus berendezések; gumiabroncs; irodai papír; reklámhordozó papír; gépjárművek; sütőolaj és – zsír; textil termékek; bútorok fából.

Amennyiben ezen termékek valamelyikét fogalmazod, érintett vagy az EPR-ben. Ami minden webáruházat érint, az a csomagolás.

A termékdíj csomagolószert, míg az EPR rendelet csomagolást említ, és alapjába véve ez határolja el a kötelezettek körét, azaz azt, hogy kinek kell ezt a díjat megfizetnie. A csomagolószer az a doboz, amit doboz gyártója legyárt, a csomagolás pedig az, amikor ebbe a dobozba beleteszek valamit. Azaz csomagolást hozok létre. (a doboz csak egy példa, természetesen minden csomagolószer érintett ebben a rendszerben).

Csomagolás egyébként az is, amikor a terméket becsomagolom, hogy a raktárban tároljam, megóvjam.

Ezen felül csomagolás szempontjából foglalkoznunk kell a külföldről importált termékek csomagolásával is. Nem csak azzal, amiben a termék van, hanem a gyűjtő csomagolással is. Ugyanis a lebontott csomagolás is EPR köteles, valamint a termék csomagolása is EPR köteles. Egy példával szeretném ezt a folyamatot szemléltetni:

Rendelsz külföldtől telefon tokot. (mindegy melyik ország, minden Magyarországon kívülről érkező termékre vonatkozik az EPR, akkor is, ha EU-ból jön)

A tokok külön- külön is be vannak csomagolva, összesen 8 gyűjtő karton érkezik 1 raklapon.

2023 július 1-től nyilvántartás vezetési, bevallási kötelezettségünk van, majd pedig meg is kell fizetnünk az EPR díjat.

EPR nyilvántartási, bevallási, és díj fizetési kötelezettséged keletkezik:

  • a raklap, és a gyűjtődobozok után
  • az egyenként csomagolt telefontokok doboza után
  • amikor elküldöd a vásárlónak, akkor az után a csomagolás után, amibe kiküldöd a vásárlónak – és ebbe beletartozik az a címke is, amit ráhelyezel a csomagolásra.

Termékdíj nyilvántartási, bevallási kötelezettséged keletkezik:

  • a raklap, és a gyűjtődobozok után
  • az egyenként csomagolt telefontokok doboza után
  • ha a csomagolószert külföldről szerzed be, akkor az után is

Itt azonban a díjfizetési kötelezettséged az esetek 90%-ában nem lesz, mivel változott a díjszámítás módszere.

Fontos hangsúlyozni, hogy a környezetvédelmi termékdíj kötelezettség is megmarad, főként ami a termékdíj nyilvántartását, és bevallását érinti.

Az EPR kérdéskörét feldolgozó blog bejegyzések folyamatosan jelennek meg itt: https://webaruhazkisokos.hu/blog/

Kérdés esetén keress bizalommal: eva@webaruhazkisokos.hu